Jaké jsou podmínky požární bezpečnosti při provozu komínů

Komín do domu přináší teplo i romantiku. Nezapomeňte ale, že o komín se musíte starat stejně jako o auto nebo zahradu. Snadno totiž může ohrozit životy nejen ve vašem domě. Co všechno musíte ze zákona pro svůj komín dělat?

 

Zákon jasně říká:

„Každý si musí počínat tak, aby při provozu komína a kouřovodu a spotřebiče paliv nedocházelo ke vzniku požáru.“

Bohužel, ne všem stačí toto jednoduché vysvětlení na to, aby se chovali slušně a bezpečně ke svému okolí. Proto je vyhláška č.23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb mnohem rozsáhlejší. Nejdůležitější body vyhlášky upravilo před dvěma lety nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Původní vyhláška č. 111/1981 Sb., o čištění komínů nařizovala podnikům pečující o komínové systémy například plnit povinnosti národního výboru. Byla tedy dost zastaralá.

Kontrolu, čištění i revizi spalinové cesty může provádět pouze odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. O komínové hlavice se zkrátka může starat pouze profesionální kominík.

Co je na nejnovějším nařízení vlády nejdůležitější? Jsou to především změny v povinných revizích spalinové cesty.

 

2. Revize spalinové cesty se provádí

  1. před uvedením spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína,
  2. při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
  3. před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv,
  4. po komínovém požáru,
  5. při vzniku trhlin ve spalinové cestě, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě.

 

Nové nařízení vlády vyvolalo začátkem roku 2011 vlnu rozhořčení mezi některými odborníky. Jednak se novela nevztahuje na všechny komínové systémy a jednak se snižuje počet povinných kontrol na polovinu. V nařízení vlády č. 91/2010 Sb. je i řada dalších pochybných bodů. Přestože spalinové cesty na pevná paliva jsou nejčastější příčinnou požárů komínové hlavice, mohou je spravovat i lidé bez odborných znalostí, pokud jsou na ně připojeny spotřebiče o jmenovitém výkonu do 50 kW.

 

 

Čtěte také:

Co dělat v případě požáru

Zdroj: https://www.osh-pt.cz/download/prevence/Zakladni_informace_o_pozarni_bezpecnosti_pri_provozu_kominu_kourovodu_a_spotrebicu_paliv.pdf