Nejčastější příčiny vzniku požárů komínů

Není na světě nic krásnějšího než přitulit se k milované osobě před vyhřátým krbem nebo posedět u sálajících kamen. Bohužel, často to poslední co nás při tom napadá je otázka, v jakém stavu se asi nachází náš komín. Přitom o všechny komíny - ať už vedou ke kotlům, karmám, kamnům nebo krbům - se musíme pečlivě starat. Nečistoty v komínech totiž bývají nejčastější příčinou vzniku požárů.

Komíny způsobí až 300 požárů ročně

Ze statistik Hasičského záchranného sboru ČR vyplývá, že téměř každý den v roce hasiči řeší případ požáru komínů. Ty nejčastěji vznikají z těchto příčin:

  • nepravidelné nebo nedostatečné čištění komína - v jeho důsledku může začít hořet dehet nebo saze, které v komíně zůstaly
  • zanedbání konstrukční chyby komína (nemusí se projevit jen u novostaveb!) - například zazděný trám v komíně, příliš dlouhý, netěsnící nebo chybně zapojený kouřovod atd.
  • špatný tah komína - komín se musí nejprve zahřát, aby získal tah. Problém vzniká při dlouhodobém topení na nízkou teplotu, například při mírné zimě. Příčinou špatného tahu může být také zaseknutá klapka regulace tahu u kamen.
  • špatný tah nebo ucpání komína v důsledku pádu cizího předmětu (nejčastěji ptáka)
  • nepravidelné užívání domů a rekreačních objektů, což není dobré pro spalinové cesty
  • zanedbání koroze a rozpadu materiálu nadstřešního komínového tělesa (nejčastěji v důsledku toho, že chybí krytí proti vodě nebo sněhu)
  • topení vlhkým nebo nevhodným dřevem - vede ke vzniku dehtu, který hoří ještě mnohem rychleji než saze
  • předimenzovaný kotel - opět může vést ke vzniku dehtového nánosu v komíně
  • celkově špatný stav okolí komína a střechy - nejčastějším problémem je vznik spár v komíně, popraskané zdivo nebo se komín rozpadá zevnitř a na jeho dně se hromadí drť
  • nesprávná obsluha topidla s komínovým vývodem
  • špatné umístění a instalace topidla u nových topidel - většinou se projeví hned první následující zimu
  • koroze hliníkových vložek (hrozí především u plynových spotřebičů) - zrezivělé části potom napadají do kondenzátní jímky a neštěstí může být na světě. Tato závada také může způsobit otravu osob oxidem uhelnatým. Díky nahromadění zrezivělých částeček se uzavře možnost odvodu spalin do sopouchu a ty se místo odvodu ven vrací zpět do interiéru.

Charakteristika komínových požárů

Naprosto nejčastějším důvodem požáru je již zmiňované nahromadění sazí a dehtu. K samovznícení těchto zbytků zpravidla dochází nečekaně a šíření požáru je velmi rychlé, až explozivní. Saze totiž hoří při vysoké teplotě kolem 1000 stupňů Celsia. Postup takového požáru může být velmi rychlý.

Rizika stoupají při nárazovém využívání topidel

Nejvíce jsou ohroženy objekty, kde se pravidelně netopí, například rekreační stavby. Náhlé zapálení kotlů nebo krbů může vést k náhlému požáru zbytků sazí a částeček, které do komína napadaly. Podobné problémy hrozí i v případech mírných táhlých zim, kde se dlouho netopí a najednou přijde prudké ochlazení a topíme na maximum. Na to není komín stavěn - potřebuje se zahřát, aby mohl dobře pracovat. Je-li dlouho topeno málo a najednou na plno, je to pro komín to nejhorší.

Charakter počasí a potřebu topení neovlivníme, co ale můžeme udělat, je nechat komín pravidelně zkontrolovat a vyčistit odborníky. O reviz i komínů dostanete také doklad pro případ pojistné události.