Měla změna zákona o revizi komínů po roce a půl smysl?

 

Už rok a půl platí nový zákon o péči o komíny. 1. ledna 2011 vyvolal mezi majiteli nemovitostí menší paniku a řadu nejasností. Dnes už se můžeme ptát, jestli měla změna nějaký smysl a účinek.

 

 

Zdravý selský rozum nám jasně říká, jak se ke komínu chovat i bez zákonem stanovených pravidel. Pokud nechceme, aby nám shořel dům, ve kterém bydlíme, musíme občas zkontrolovat, že se nerozpadá, a občas ho vyčistit, aby nás neudusily zplodiny.

 

Bohužel tuto logiku plno lidí nepoužívá, a proto musí existovat zákon. Poškozený komínový systém a spalování nebezpečných materiálů ohrožuje i okolní domy, ulice a v důsledku celé klima.

 

S požadavkem na změnu zákona přišli tehdy samotní hasiči. Ti zjistili, že povinné revize 3x ročně nefungují. Když už revize probíhá, jedná se často jen o podepsání stvrzenky od kominíka.

 

Zákon je zdánlivě nejvýhodnější pro kominíky, kteří mají zkrátka více práce. Ta ale musí být zodpovědnější. Místo stvrzenky odevzdávají kompletní revizní zprávu. Řada požárů tak může padnout i na jejich hlavu.

 

S tím souvisí i spokojenost majitelů komínových systémů. Pokud revize provádí, mají dnes šanci vybírat si z větší nabídky kvalitních kominických služeb. Z umírajícího řemesla se stalo opět plnohodnotné povolání a od kominíků lze očekávat kvalitní práci.

 

Jediný, kdo je asi stále nespokojen, jsou paradoxně hasiči. Jim totiž požárů komínů výrazně neubylo. Pravidla jsou jasnější, práce kominíků zodpovědnější, nicméně lidé se o komíny stále nestarají tolik, jak by si požárníci přáli. Lidé šetří, kde se dá a pár stovek za revizi jsou pro ně zbytečně utracené peníze, stejně jako nákup kvalitního paliva. Obojí nás ale může velmi snadno zabít. Myslete na to!

 

Nevíte, jak co všechno je třeba ze zákona provádět v rámci údržby komínů? Přečte si celou sbírku zákonů č. 91/2010, částka 34.

 

Více o tomto tématu naleznete na stránkách výrobce komínů Renovo a Keramo.